Trend proekologiczny w budownictwie - domy energooszczędne

Trend proekologiczny w budownictwie - domy energooszczędne

Wiek XXI nastawiony jest na znajdowanie nowych rozwiązań dla istniejących problemów. Jednym z nich jest stan środowiska. Organizuje się więc akcje mające na celu sprzątanie, uświadamia się jak ważne jest segregowanie odpadów i używanie materiałów pochodzących z recyklingu. W ostatnich latach trend dbania o środowisko można zaobserwować również w budownictwie.
Coraz popularniejsze stają się domy energooszczędne - projekty budynków muszą być tak pomyślane, by zrealizowany projekt pozwalał na jak największe oszczędzanie energii. Z tego właśnie powodu nie każda propozycja, którą zgłosi klient będzie mogła być zaakceptowana. Projektant weźmie pod uwagę takie rozwiązania, które jak najbardziej zmniejszą powierzchnię, która mogłaby powodować straty energii. Czym powinny cechować się projekty domów niskoenergetycznych, przyjaznych dla środowiska?
Dom energooszczędny przyjmuje zazwyczaj kształt spójnej bryły, z dużą ilością okien umieszczonych po słonecznej stronie i jak najmniejszą ilością okien po stronie północnej. Ważne jest nie tylko odpowiednie umiejscowienie budynku względem stron świata, ale również odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń wewnątrz domu. Równie ważna jest szczelność budynku i odpowiednie rozmieszczenie systemu ogrzewania. Bardzo dużą uwagę przywiązuje się do izolacji termicznej. Musi być ona dobrana w taki sposób, aby ciepło jak najdłużej utrzymywało się wewnątrz budynku. Efekt taki można osiągnąć poprzez zastosowanie zaawansowanych technicznie rozwiązań.

Projekty domów niskoenergetycznych bardzo często wykorzystują drewno. Można je pozyskać z recyklingu, co jest ważne dla ochrony środowiska, a jednocześnie zapewni ono zdrowy mikroklimat we wnętrzu domu. Jeżeli zależy Ci na tym, by obniżyć koszty eksploatacji domu, przemyśl wybór projektu domu energooszczędnego. Są one zgodne z najnowszymi trendami proekologicznymi.